Prognoza pogoda Bardzo często, aby upewnić się, jaka pogoda będzie na przykład następnego dnia, korzystamy z czegoś, co się nazywa prognozą pogody. Prognozowanie znaczy tyle samo, co przewidywanie czegoś. Przewidywaniem tego, jak zmieniać się będą w jakimś tam czasie warunki atmosferyczne, zajmuje się dziedzina nauki nazywana meteorologią. Na podstawie różnych czynników tacy specjaliści potrafią określić, jaka będzie temperatura, z jaką siłą będzie wiał wiatr oraz czy wystąpią opady, czy nie. Znalezienie prognozy pogody to w tej chwili żaden problem. Najlepszym jej źródłem są rzecz jasna stacje telewizyjne, gdzie nie tylko usłyszymy interesujące nas informacje, ale także zobaczymy je na specjalnych mapkach (ostatnio bodajże na TVN-ie pokazują mapkę, na której Warszawa ulokowana jest pod wschodnią granicą, zaś Łódź znajduje się w miejscu Warszawy). Prognozy pogody wysłuchamy także i w radiu, możemy również przeczytać ją sobie w Internecie. Czasem interesują nas również te długoterminowe prognozy pogody.

Świeczki przed oczami stanęły Jeżeli mówimy, że komuś świeczki w oczach stanęły, mamy na myśli taką sytuację, kiedy to jakiś człowiek wskutek mocnego uderzenia doznał takiego uczucia, jak by za chwilę miał dosłownie wyjść z siebie, tak straszliwy ból poczuł. Dla przykładu koleżanka tak spieszyła się odebrać telefon, że zaplątała się we własne nogi i jak długa runęła na podłogę w pokoju, uderzając głową w kant stołu. Na krótką chwilę normalnie ją zamroczyło i poczuła tak potworny ból, że normalnie świeczki jej w oczach stanęły. Synek kolegi bawił się na podwórku, kiedy dostrzegł idącą w jego kierunku ukochaną babcię. Tak mu do niej było śpieszno, że niestety nie zdążył się asekurować i wyrżnął na asfalt, rozwalając sobie kolano. Z bólu mu świeczki w oczach stanęły i za chwilę na całe osiedle rozległa się oczywiście syrena, bo dzieciak tak straszliwie się rozwył. Świeczki nam przed oczyma stają, kiedy to ból doznany wskutek jakiegoś uderzenia jest tak silny, że aż nie jesteśmy nawet w stanie poczuć czegokolwiek innego.

Magia świec Ludzie od wieków przypisywali świecom magiczne właściwości. Zresztą, jedna z dziedzin magii jest magia świec właśnie. Nawet osoba rozpoczynająca swoją przygodę z magia ma w tejże dziedzinie naprawdę spore pole do popisu. Magia świec nie jest ani trudna, ani skomplikowana, a podobno bardzo skuteczna. Nieodzowne jest jednak posiadanie pewnych elementarnych informacji związanych z kolorystyką świec oraz olejkami eterycznymi, które to w magii świec się stosuje. Kolory świec odgrywają tutaj w zasadzie pierwszorzędne znaczenie. Każdy kolor oznacza co innego i do różnych zaklęć wykorzystuje się świece o różnych kolorach. Jedne barwy można ze sobą łączyć, innych nie. Także poszczególnym dniom tygodnia przypisane są świece o odpowiednich kolorach, dla przykładu w poniedziałki pali się świece białe, a w niedziele – żółte. Białe świece są bardzo uniwersalne, ponieważ można je palić ze świecami w każdym innym kolorze. Przy magii świec stosuje się kadzidełka, trzeba znać przeznaczenie określonych zapachów.

Nagrać coś Nagrać można bardzo wiele rzeczy. Dla przykładu nagrywa się komuś robotę – czyli załatwia mu się pracę lub jakieś dorywcze zajęcie. Na płyty nagrywamy filmy, muzykę czy też zdjęcia, tworząc sobie w ten sposób swoje prywatne archiwa fotograficzne i nie tylko. Zresztą, na płyty nagrywać można wszelakie dane, także również pliki tekstowe czy jakieś prezentacje. Ze sformułowaniem o nagranych płytach najczęściej słyszymy jednak w kontekście muzycznych wykonawców. Czytamy, że zespół czy solista nagrał właśnie swoją nową płytę. Nagrywać można także na dyktafon czyjeś wypowiedzi, w czym specjalizują się przede wszystkim pracujący w gazetach dziennikarze (chociaż jak różne wydarzenia w naszym kraju zdążyły już pokazać, nagrywanie na dyktafony jest nie tylko dziennikarską domeną). Na kamery wideo nagrywamy filmy, aby mieć na przyszłość pamiątkę z takich wydarzeń jak ślub i wesele albo ważne przedstawienie dziecka w szkole czy przedszkolu. Wyrażenie „nagrać coś” może mieć zatem bardzo wiele znaczeń.

Zagrać vabank Zagrać vabank to zagrać o wszystko. To postawić wszystko na jedną kartę i zaryzykować, chociaż nie ma się przy tym zielonego pojęcia, jak to się rozstrzygnie. Vabank grywa się zwykle przy karcianym stole – jeśli stawką są pieniądze – albo też w kasynie. Obstawia się jeden konkretny numer albo układ kart i stawia się na niego wszystkie posiadane przez siebie pieniądze, chociaż się nie wie, czy maszyna rzeczywiście ten numer wybierze i czy nasi przeciwnicy nie maja lepszych kart niż my. W życiu też czasem zdarza nam się zagrać vabank. Nie robimy tego często, albowiem to dość stresujące i wyczerpujące. I nigdy nie wiemy, czy wyjdzie nam na dobre. Są jednak takie sytuacje, kiedy naprawdę stajemy przed ogromnym dylematem – albo wszystko, albo nic. Musimy zatem zaryzykować, aby przekonać się, co dostaniemy. Niekiedy mamy czegoś serdecznie dość, dlatego jesteśmy na tyle zdeterminowani, aby skoczyć na głęboką wodę, jednak w życiu ten, kto nie ryzykuje, nie ma tak naprawdę nic, drepcze w kółko.

Pogoda barowa Jakże często spotykamy się z określeniem „pogoda barowa”! Z całą pewnością nie jest to ten typ pogody, za którym przepadamy. Pogoda barowa to pogoda smutna i nieciekawa, kiedy zamiast zająć się wypełnianiem czekających nas pilnych obowiązków, my najchętniej zaszylibyśmy się pod ciepły kocyk albo pod pierzynę, przytulili głowę do ukochanej podusi, i tak zostali, dopóki aura zdecydowanie się nie poprawi. Czasem też odbieramy te określenie bardzo dosłownie – bo z największą przyjemnością poszlibyśmy sobie do knajpy, zamówili szklaneczkę z piwem i tak siedzieli. Pogoda barowa najczęściej kojarzona jest przez nas z typowo jesiennymi warunkami atmosferycznymi – na dworze jest ciemno, szaro, bardzo nieciekawie, niebo ozdabiają gęste i bure chmury, czasem siąpi deszcz i wieje nieco silniejszy wiatr. Nic nam się wtedy nie chce, jesteśmy apatyczni i rozeźleni. Często mówimy też, że ciśnienie jest do niczego, bo boli nas głowa i chce nam się spać, dlatego często ratujemy się wówczas porządną kawą.

Świeczki jako dekoracje O ile kiedyś świeczki spełniały przede wszystkim funkcje oświetleniowe, o tyle teraz – w dobie elektryczności – nie muszą już tej roli pełnić. Mimo tego, bardzo lubimy kupować świeczki, ponieważ stanowią po prostu piękną dekorację. I do takich właśnie dekoracyjnych funkcji ich rola sprowadza się w dzisiejszych czasach. Świeczki są zatem przeróżne. Ponieważ używamy ich głównie do tworzenia tak zwanego nastroju, mają przede wszystkim cieszyć oko swoim niebanalnym wyglądem. Dlatego właśnie mają one różne kształty – kuliste, prostokątne, trójkątne, kwadratowe, długie i proste, poskręcane i tak dalej. ich kolorystyka jest także bardzo zróżnicowana, nie ma w tej chwili najmniejszego problemu z zakupieniem świeczki w takim kolorze, w jakim nam się tylko zechce. Poza tym bardzo często w świeczki wtapiane są bardzo różne rzeczy, dla przykładu ziarenka kawy, gwiazdki anyżu, laski cynamonowe czy brokat. Wybór świec w sklepach jest naprawdę ogromny i można dostać oczopląsu, zanim zdecydujemy się na coś.