Trafić na podatny grunt Trafienie z czymś na podatny grunt to znalezienie człowieka, którego bez większych problemów uda się nam przekonać do swoich racji i zarazić go wyznawanymi przez nas ideami. Takim podatnym gruntem jest z reguły osoba, która nie posiada kategorycznie wyrobionego zdania na jakieś tematy. To ktoś, kto ma chwiejny charakter – ale chwiejny w tym kontekście, że łatwo sobie takiego człowieka urobić. Jest on bardzo podatny na przyjmowanie czyjegoś zdania jako własnego, albowiem sam nie potrafi sobie wyrobić poglądów. Takim człowiekiem można w prosty sposób manipulować, ponieważ jego psychika nie jest odporna na coś takiego. To raczej słaby psychicznie człowiek potrzebujący jakiegoś uznania i poklasku. Takich ludzi wykorzystują na przykład religijne sekty – dla grup takich pracują specjaliści mający ogromne pojęcie o mechanizmach wpływania na człowieka i specjaliści ci bez problemu wyczują czy trafili na podatny grunt, czy nie. Potem, oczywiście, to skrupulatnie wykorzystują dla własnych celów.

Pogrywać z kimś Niekiedy sposób postępowania innych ludzi jest dla nas niezrozumiały do tego stopnia, że zastanawiamy się, w co właściwie sobie pogrywają. Pogrywać z kimś to bawić się z nim w kotka i myszkę. Pogrywając z kimś często balansujemy na dość niebezpiecznej linii, albowiem może to się dla nas niezbyt najlepiej skończyć. Pogrywać z kimś to go zwodzić, stosować wobec niego jakieś dziwne uniki, to zachowywać się w taki sposób, że jednoznacznie nie potrafimy powiedzieć, jaki ktoś ma do nas stosunek. Jednego dnia jest miły i wszystko wydaje się jak najbardziej w porządku, po czym znienacka przestaje się do nas odzywać. Zastanawiamy się wówczas, w co on sobie pogrywa, czekamy zatem cierpliwie, aż się sytuacja rozjaśni nieco, ale nasza cierpliwość także ma swoje granice. Bardzo nie lubimy, kiedy ktoś sobie z nami pogrywa, a my mamy świadomość, że to robi. Taka sytuacja jest nie tle co denerwująca, ale cholernie irytująca. To tak, jak by ktoś chciał sprawdzić naszą odporność i jak wiele umiemy znieść.

Pogoda ducha Bardzo popularnym w języku polskim i często używanym przez nas na co dzień zwrotem jest wyrażenie „pogoda ducha”. Czasami mówimy o jakiejś osobie, że jest ona człowiekiem o prawdziwej pogodzie ducha. W taki sposób wyrażamy się o tych ludziach, którzy – ogólnie rzecz biorąc – są bardzo pozytywnie nastawieni do świata i innych ludzi. Mają życzliwy stosunek do otaczającej ich rzeczywistości, a także potrafią cieszyć się i radować najmniejszymi nawet drobiazgami, jakie przynosi im życie. Posiadają również tę cudowną umiejętność, że pomimo wszelakich życiowych trudności i przeróżnych komplikacji, oni potrafią na przekór wszystkiemu złemu uśmiechać się. Nie załamują się, zaś niepowodzenia i porażki nie zniechęcają ich do dalszego działania. Bardzo chętnie przebywamy w towarzystwie takich ludzi, bo dzięki temu sami czujemy się lepiej, udziela nam się nastrój tych osób, znacznie poprawia się nam humor i czujemy się naładowani całym mnóstwem pozytywnej energii. Zazwyczaj lgniemy do takich ludzi.